Doplňky stravy jako pomoc při rakovině. Ano či ne?

Kdo to nezažil, tak nikdy nepochopí. Bohužel faktem zůstává, že stále více lidí slyší ortel RAKOVINA. V okamžiku vyřčení slov: „Máte rakovinu“ se kompletně zboří dosavadní svět a pohled na život. V první fázi přijdou na mysl otázky proč zrovna já, co jsem komu udělal/a apod.
 
Po počátečním šoku vznikne potřeba odpovědí a hledání informací. Jednou z první možností je internet. To je nekonečná studnice dat o možnostech alternativní léčby, doplňcích stravy, které zaručeně pomáhají, diskuze rozebírající to či ono. Po pár hodinách hledání však není nikdo moudřejší než před tím. Pak je tu samozřejmě lékař, který však nemá mnoho času a o nějaké komunikaci, kterou známe z lékařských seriálů, nemůže být řeč. Navíc výživa onkologického pacienta je u nás velmi v pozadí a lékaři se tím téměř vůbec nezabývají. Je zajímá nádor a jeho zmenšování. Na vedlejší účinky chemoterapie se předepisují další léky, které mají zase vedlejší účinky, ale na to jsou zase další léky. Mnohým vedlejším účinkům však lze předejít správnou stravou a výživou. Tímto článkem bych ráda přiblížila přínos správné výživy a doplňků stravy při onkologické léčbě.
Alternativní léčba rakoviny
 
Doplněk stravy je přesně to co popisuje. Je to strava. Zesílená strava, která dodá organismu látky potřebné pro správné fungování. Nelze však od nich očekávat vyléčení nebo dokonce náhradu samotné léčby. Ideálním případem je tzv. komplementární medicína. Ta aplikuje západní medicínu (postup lege artis) ve spolupráci s výživou (tedy doplňky stravy a samotná strava), mnohdy v kombinaci s dalšími metodami, kde by neměla chybět práce s "hlavou" nebo-li psychosomatika.
 
V některých zemích jsou běžné kliniky komplementární medicíny, kde pacient přirozeně napravuje to, co mu náročná léčba dělá s organismem. Takový pacient má mnohem vyšší šanci na přežití, protože jeho organismus je silný, aby si poradil jak s náročnou léčbou, tak s nemocí samotnou. U nás je tento postup lékaři zatracován. Jejich argumenty zni – neexistují žádné průkazné práce, které by účinnost tvrdými fakty podporovaly, imunitní systém nemá při léčbě rakoviny žádný význam, žádný přípravek nemůže posílit imunitu, strava nemá na léčbu vliv, jezte si, co chcete a na co jste zvyklí. To je však pravda pouze z části.
 
Imunitní systém a jeho vliv při léčbě rakoviny
Imunitní systém nemá skutečně přímý vliv na léčbu rakoviny. Je však zodpovědný za dohled nad případným nádorovým bujením. Je tedy důležité, aby byl silný, a to hlavně po léčbě. Chemoterapii mohlo uniknout 5% nádorových buněk, které silný imunitní systém může zničit. Zvládne to vyčerpané tělo po chemoterapii? Pokud ne, dojde k rozvoji metastáz a návratu onemocnění. Navíc dnes i od lékařů slyšíme, že vznik rakoviny je v podstatě selhání imunitního dohledu.
 
U mnohých přípravků existují vědecké práce na renomovaných pracovištích, které podporují jejich účinnost. Např. přípravkem ImunoBran se zabýval Ústav experimentální onkologie v Bratislavě a potvrdil hypotézu, že podporuje dozrávání dendritických buněk (důležité buňky imunitní systému). Potvrdili tedy jeho účinnost na stimulaci imunitního systému (více o tomto výzkumu ZDE).
O důležitosti dendritických buněk v protinádorové léčbě najdete zde - http://www.vesmir.cz/clanek/dendriticka-bunka-v-protinadorove-terapii
 
Jenže, zeptejte se lékaře, zda je vhodné např. ImunoBran užívat. Odpověď je většinou negativní, aniž by si zjistil nějaké informace. Není vyjímkou, že protočí oči a pohrdání z nich jen čiší.
 
Doplňků stravy vhodných při rakovině je na trhu více. Ty skutečně seriózní si nekladou za cíl léčit rakovinu. Jsou pouze podpůrným přípravkem pro celostní řešení nemoci.
 
Přírodní medicína byla používána tisíciletí a má své opodstatnění. Léčivé houby (Reishi, Shiitake, Maitake) se používají v Japonsku a Číně déle, než u nás vůbec byla nějaká civilizace. Považuji tedy za trochu arogantní ji očerňovat a prosazovat pouze medicínu západní. Jejich spojení přináší synergický efekt.
 
Řekněme si jeden konkrétní případ. Když budete mít infarkt, dokáže Vám západní medicína zachránit včasným zásahem život. Poté třeba začnete přemýšlet nad tím, jak to udělat aby se stav upravil napořád. Na místě je dodávání Koenzymu Q10 (o jehož účinku dnes žádný lékař nepochybuje, ale také to trvalo) a pak např. Omega3 nenasycené mastné kyseliny.
 
Dalším faktorem je samotná strava
Bez změny životního stylu a stravy jsou peníze za doplňky vyhozené z okna. O samotné stravě by se dal napsat další dlouhý článek a slibuji, že se tomu budu věnovat v nějakém dalším.
Nyní tedy velmi stručně. Je nutné jíst lehkou a lehce stravitelnou stravu, aby se oslabené tělo nemuselo zatěžovat ještě trávením. POZOR – když řeknu lehkou stravu, nemyslím tím zeleninový salát. Čerstvá, studená zelenina rozhodně nepatří mezi lehce stravitelné jídlo.
Zařaďte do stravy látky, které jsou plné vitamínů a minerálů, stopových prvků apod. Z nich je naše tělo spojeno a při výpadku jednoho z nich dojde k nemoci. Je to jako u auta. Když vypadne jedna matička, tak auto bude jezdit, ale za nějaký čas zastaví a buch.
 
Cena za život
Zde bych ráda uvedla příspěvek z diskuze na www.omlazeni.cz
„Nejsem odborník, ale na to, že jsou to POUZE doplňky, jsou strašně drahé“.  
Pojďme se vrátit k tomu autu. Když Vám řeknou v servisu 10.000,- Kč za opravu auta, zaplatíte to bez mrknutí oka. Když máte dát i nižší částku za servis svého těla, tak už to vadí. Považujeme své zdraví za samozřejmost a ani nás nenapadne tělu vyměnit olej.
 
Jaký doplněk je ten správný
Důležitá je také volba správného doplňku stravy a postupu. Každé onemocnění a stav pacienta si vyžaduje jiný postup a terapie by měla být individuální. Ideální by bylo, kdyby existovala odborná výživová centra, která na základě výsledků vyšetření a aktuálního stavu pomohou pacientovi s vhodnými praktikami a výživou. To je však zatím utopie.
 
Za základní vždy považuji podpoření imunitního systému, očistu a regeneraci střeva a dodání potřených vitamínů, minerálů a stopových prvků. Vždy je však potřeba spíše posilovat, než detoxikovat.
 
Pro rozšíření tématu můžete navštívit další dva zdroje:
Oba dokumenty jsou překlady z anglických originálů.
 
OBECNÁ DOPORUČENÍ
  • Při rakovině prostaty tedy lze doporučit kombinaci: Imunobran, Kurkuma, Saw Palmeto, Lykopen.
  • Při rakovině tlustého střeva lze doporučit kombinaci: ImunoBran, IP6 (Inocell), Cytosan.
  • Při rakovině prsu, je kromě imunitního systému, potřeba se zaměřit i na systém lymfatický. Tam lze doporučit kombinaci: Reishi, Wobenzym a Kořen pampelišky.
  • Při rakovině slinivky lze doporučit silnou kombinaci: ImunoBran, Liposomal C, L-Glutathion, Graviola.
Přípravky se také kombinují dle aktuálních krevních testů.
  • Potřebujete-li doplnit bílé krvinky, tak jednoznačně ImunoBran.
  • Potřebuejte-li doplnit červené krvinky je vhodný Betavital, Tamaryšek a Červené Lapacho.
  • Jsou li v nedostateku krevní destičky, může pomoci Tamaryšek..
  • Pokud celkově zvládáte chemoterapii velmi špatně a máte žaludeční problémy doporučuji kombinaci ImunoBran a Chemmo Support.
Potřebujete-li poradit s výběrem vhodných doplňků stravy můžete využít naši ePoradnu.
 
Popřípadě telefonickou poradnu MUDr. Zatloukalové. Každé úterý od 13 do 14 hodin na telefonu: 731 128 456.
 
Co říci závěrem. Snad jen to, že volba aktivního přístupu je na každém z nás. Lékař vás provede léčbou, ale uzdravení je vaše volba.
 
Více můžete najít také na www.uzdraveni-rakovina-je-vylecitelna.cz
Nebo s námi rozšiřte uzavřenou skupinu na FB - Uzdravení - rakovina je vyléčitelná.
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.