DESATERO - jak si vybrat správný doplněk stravy

Stále se setkávám s názorem, že není nutné užívat doplňky stravy, pokud je vyvážená strava. Ano, pravda je taková, že pokud se skutečně stravujeme správně, není přísun dalších živin nutný. JENŽE kdo dnes může říci, že se stravuje správně a kolik živin nám může dnes naše vyčerpaná planeta dát? Když si koupíte zeleninu v supermarketu obsahuje více toxinů z postřiků než vitamínů a minerálů. Zní to hrozně? Ale s trochou nadsázky je tomu tak. Bohužel to začíná být problém i u bylin, takže správný výběr začíná být více a více důležitý

Pravidelným užíváním vhodně zvolených doplňků stravy můžete předejít mnoha zdravotním problémům
. Abych se tímto článkem nedostala mimo zákon, dle nařízení Evropské komise, berte jej jako můj názor a pohled na věc. Zhodnocení je pak na vás.
Doplňky stravy
Naše tělo je chemická továrna, která potřebuje pro své fungování vyvážený příjem vitamínů, minerálů, antioxidantů, stopových prvků. Bez nich se nám vypne výrobní linka a tělo se dostává do deficitu. V dnešní době tu výrobní linku spíše přetěžujeme a nemoci jsou spíše "z plnosti". Na podkladě je však většinou prázdnota.
 
Žijeme v době nárůstu civilizačních onemocnění. Proč asi? Vyžadujeme od těla maximum a dáváme mu minimum. Nesmějeme se, nechodíme pěšky a sportovat chodíme do kovových budov. Můžeme se pak divit, že tělo začne protestovat?
 

Doplňky stravy jsou součástí součástí zdravého životního stylu

Ale jak si správně vybrat, abyste toho neužívali mnoho, užívali to správné atd.? Zde je několik praktických rad... Trh je zaplaven mořem různých výrobků, vybrat si ten pravý, je jako běhat v minovém poli. 
Přírodní lékárnu provozuji již 15 let a za tu dobu jsem nashromáždila několik základních rad, které vám mohou při výběru pomoci.
 

PRVNÍ RADA 

Z pohledu prodejce zní trochu kontraproduktivně -  nenechte se zmást levnými výrobky. Na druhou stranu však platí, že drahý výrobek nemusí být lepší než ten levnější. Vždy je dobré si nechat poradit od odborníka nebo si udělat trochu času a porovnat si množství účinných látek v kapsli, jejich kombinaci pro vyšší vstřebatelnost, přidatné látky apod.
Např. zinek – ten můžete koupit obyčejný např. za 50 – 100 Kč. Jenže jej skoro všechen vyčůráte. Je tedy lepší zvolit chelátový, ten se ale pohybuje od 130 – 300 Kč, ale vstřebáte ho z 80%. Zde přesně platí, nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.
 

DRUHÁ RADA

Při koupi dávejte přednost kapslím před tabletami. Méně živin se ztrácí při výrobě. Výjimkou z tohoto pravidla je vitamín B12, který by zničily žaludeční kyseliny, pokud by tableta nebyla potažena. Také to neplatí pro rostlinné výtažky, které jsou v tabletě slisovány (např. multivitamín Earth source)
Kapsle často obsahují speciální látky, které přípravek „dopraví“ tam kam je potřeba. Vždy je lepší vybrat kapsle z rostlinných zdrojů, před želatinovými. Při vybírání doplňků do našeho eshopu se snažíme i tyto aspekty posuzovat a ze záplavy produktů vybíráme ty, které tyto požadavky, mimojiné, splňují.
 

TŘETÍ RADA

Vyvarujte se produktů, které obsahují všechno, ale jen podle zdání. U výrobků, obsahujících více než 20 přísad v jedné tabletě je velká pravděpodobnost, že budou bez zvláštních účinků. Samozřejmě vyjímka potvrzuje pravidlo, ale obecně se tím dá řídit.
 

ČTVRTÁ RADA

Nenechte se zlákat reklamami. Doplněk stravy znamená to, což říká. Je to doplněk. Nezaměňujte to s různorodou stravou a už vůbec je neužívejte místo jídla. Platí to především pro přípravky na hubnutí. Ty bez vaší snahy, omezení jídla a zařazení pohybu prostě nefungují. Jsou pouze nápomocny, když se do toho chcete pustit se vším všudy. Pomohou spálit tuky, nastartovat metabolismu a snížit třeba chuť na sladké. 
 

PÁTÁ RADA

Není potřeba užívat desítky lahviček a kapslí podle toho co vám zrovna někdo doporučil nebo jste se někde dočetli. Komplexní preventivní program by měl zahrnovat:
  • Imunitní systém.
  • Krevní oběh – cévy a žíly.
  • Udržování zdravé střevní mikroflóry.
Tyto tři body pak souvisí s dalšími orgány a problémy, které vás mohou trápit. Nezdravé cévy způsobují vysoký krevní tlak a špatný cholesterol a takto bychom mohli pokračovat. Ještě bych dodala své oblíbené – „B-komplexem nic nezkazíte“
 

ŠESTÁ RADA 

Začíná otázkou – co je vlastně detoxikace? Často mi chodí do poradny dotazy – „něco na detoxikaci“. Co ale vlastně chcete detoxikovat? Játra, ledviny, střevo? Moje rada zní – o střevo byste se měli starat pravidelně (viz rada výše). Na ledviny většinou stačí dodržovat důsledně pitný režim v podobě čisté neperlivé teplé vody (0,5 – 0,7 l na 20 kg Vaší váhy). Pak tu zůstávají játra. Ty se skutečně čistit (detoxikovat) doporučuji. Vhodné období je jaro, konkrétně od půlky února do půlky května. I zde jsou však pravidla, která je dobrá dodržovat. Nechte si v tomto poradit.
 

SEDMÁ RADA

Je kombinace několika doporučení - zkontrolujte datum výroby nebo datum spotřeby. Skladujte na chladném a tmavém místě. Po každém otevření pečlivě zavřete. Užívejte všechny doplňky podle instrukcí na etiketě (před jídlem, po jídle apod.). Každá látka má své potřeby pro trávení a vstřebávání.
 

OSMÁ RADA

Souvisí se všemi předchozími - při výběru si nechte poradit od odborníka. Předejdete tak zbytečnému vyhazování peněz za přípravky, které se zrovna vám nehodí. Věděli jste, že bolest kolen může souviset s ledvinami nebo žlučníkem? Přípravky na klouby pak jsou zbytečné. Pomohou pouze pokud bolest kolene skutečně pochází z kloubu. Je však ten skutečný kořen zrovna tam?
 

DEVÁTÁ RADA

Pokud máte v jakémkoliv směru starost o své zdraví, navštivte svého lékaře bez prodlení. Doplňky mohou být nápomocné, ale nezaměňujte je za kvalifikovanou zdravotní radu. Jestliže jste těhotná nebo pravidelně užíváte léky a ráda byste také brala doplňky, doporučuje se, abyste s tím seznámila lékaře.
 

DESÁTÁ RADA

Používejte selský rozum a vlastní pocity. Vaše tělo mnohdy ví přesně co potřebuje, tak se nenuťte do osvědčených rad kamarádek, které byly na hodinovém školení o zdraví. Každé tělo jiné a to, co pomohlo kamarádce, může vám klidně ublížit.
 
 

Takto nám vzniklo krásné desatero. Závěrem bych ráda uvedla pár citací  

Často čtu časopisy zaměřené na zdraví. Zde uvádím pár výtahů z článků, které souvisí s reakcemi lékařů a jiných odborníků a kterými se ztotožňuji. 
 
Článek - Nebezpečná analgetika a neúčinná chiropraxe, MUDr. Jan Hnízdil, Zdravotnické noviny 19 - 12.5.2006, strana 20 - 21, citace z uvedeného článku:
"... Studie zpochybňující léčebný efekt chiropraxe ukazuje na zásadní rozpor mezi medicínou biotechnologickou a medicínou celostní. Biotechnologická medicína je "posedlá" přísným zaměřením na chorobu, objektivizací a statistickým vyhodnocováním a zcela ztratila ze zřetele člověka v souvislostech jeho životního příběhu. Zásadní rozdíl mezi ní a medicínou celostní spočívá v tom, že zatímco medicína biotechnologická považuje lidské tělo za stroj a chorobu za porušení biologických pochodů, medicína celostní pohlíží na člověka jako na živý systém a jeho choroby posuzuje v psychosociálních a ekologických souvislostech. Postupy celostní medicíny tedy zahrnují nejen objektivní složku poznávání, ale ve stejné míře se věnují i subjektivní zkušenosti.... Celostní metody jsou podle biologické medicíny neúčinné, neboť jejich efekt nelze objektivně doložit, a to i navzdory zástupům pacientů, kterým celostní přístup přinesl úlevu a zbavil je zdravotních obtíží..."  
 
Rozhovor s Ukrajinským lékařem praktikujícím v Ostravě, Zdravotnické noviny 19 - 12.5.2006 - strana 28 - 29, krátká citace z uvedeného článku:
Proč právě homeopatie? Velice se mi to líbilo. Na válku s nemocí potřebuje klasická medicína hřmotné vojsko, které svým útokem sice léčí, ale poničí vedlejšími následky leccos kolem. Homeopatie je jako odstřeďovač, který zásahem do černého nemoc postupně zničí (bez vedlejších účinků). 
 
 
Nezapomeňte na to nejdůležitější. Pro své zdraví toho sami můžeme udělat mnohem více, než náš lékař.
 
Mgr. Jana Kubíčková 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.