Říkáme tomu OTP (okrasný tukový prstenec) a není to nic hezkého. Tuk v oblasti břicha nejen, že není hezký, ale je i nebezpečný.

visceralni tuk1Tuky uložené v oblasti břicha se liší od běžných tuků. Odborně se nazývají viscerální tuky a představují opravdu hrozbu pro náš organismus. Na první pohled má více viscerálního tuku člověk s postavou tzv. jablka.
 
Začněme od začátku. Všichni víme, že obezita je rizikovým faktorem vzniku mnohých onemocnění. Lékař nám kontroluje váhu a tzv. BMI index. Pod kontrolou máte také tuky v podobě cholesterolu. Jakmile jsou trochu zvýšené, hned Vám jsou nasazeny léky, někdy i zbytečně. Nicméně největším problémem je tuk v oblasti břicha, tedy výše zmíněný viscerální tuk.
Realita je dokonce taková, že lidé s vyšším BMI a menším obvodem pasu mají riziko vzniku onemocnění nižší než ti s BMI v normě, ale s větším obvodem pasu.
 
PROČ JE VISCERÁLNÍ TUK TAK NEBEZPEČNÝ
Viscerální tuk se chová jinak než běžný podkožní tuk. První problém je, že viscerální tuk „obtéká“ všechny důležité orgány pro trávení (tenké střevo, játra, slezinu, slinivku) a tím zpomaluje metabolismus a celkově zhoršuje látkovou výměnu. Druhým problémem je, že viscerální tuk je biochemicky aktivní a svými produkty otravuje celý organismus. Chová se jako žláza s vnitřní sekrecí a vypouští do těla smrtonosné látky způsobující chronické záněty, poškozující imunitní systém  a způsobující rakovinu. Tuk obalující slinivku poškozuje inzulínové receptory, až vyvolá inzulínovou rezistenci, a tím vám stoupne hladina cukru v krvi.
 
 
JAK SE ZBAVIT VISCERÁLNÍHO TUKU
Důležité je vědět, že na viscerální tuk dieta sama o sobe nestačí. Tím, že je zpomalený metabolismus, tak již nefungují běžné dietní postupy. Nápomocna je dieta s vysokým podílem proteinů a nízkým podílem sacharidů. Je však potřeba rozhýbat metabolismus a to nejde jinak než pohybem. Při redukci viscerálního tuku je pohyb to nejdůležitější. Nejlepší jsou aktivity jako rychlá chůze, plavání, kolečkové brusle, kolo. Skvěle funguje i jóga, kdy je dobré zaměřit cviky na trávicí systém.
 
Viscerálního tuku se zbavíte rychleji než toho klasického. Nicméně proto, abyste ho začali spalovat musíte mít CÍLENOU pohybovou aktivitu 30 minut denně – 6 dní v týdnu. Často slyším, „já pracuji na zahradě a mám pohybu dost“. To není cílená pohybová aktivita, možná pokud byste těch 30 minut aktivně sekali dřevo.
 
POMOCI MOHOU I DOPLŇKY STRAVY
Při „shazování“ viscerálního tuku je dobré nasadit přípravky, které mají detoxikační povahu a pak doplňky stravy s obsahem kyseliny linoleové. Tu najdete např. ve lněném oleji, dýňových semínkách nebo rybách.
 
Osvědčené mám např. Antilipidový čaj, přípravky z Gynostemmy pětilisté (Nápoj pěti hvězd), Kořen pampelišky, Slzovku v Nápoji čínských mudrců nebo Maitake.
 
Ale jak jsem říkala, bez pohybu to nepůjde.
 
ZMĚŘTE SI SVŮJ VICERÁLNÍ TUK
Nejjednodušeji můžete viscerální tuk "změřit" na základě obvodu pasu. V tabulce uvádím orientační čísla, co je ještě norma a co již vyžaduje Vaši pozornost:
 
Muži
do 94 cm - doporučené rozmezí
95 - 102 cm - nutné snížit hmotnost
více než 103 cm - akutně hrozí zdravotní komplikace
 
Ženy
do 80 cm - doporučené rozmezí
81 - 90 - nutné snížit hmotnost
více než 91 cm - akutně hrozí zdravotní komplikace
 
Je však potřeba to brát s rezervou. Jiné bude riziko v případě 80 cm v pase pokud jste žena a měříte 180 cm a jiné pokud měříte 160 cm.
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.