Z bylinného herbáře - LOPUCH VĚTŠÍ

Výtažek z knihy: Naše bylinky v tradiční čínské medicíně
 
Popis byliny odpovídá terminologii tradiční čínské medicíny.
 
Chuť a čchi: hořká, trochu ostrá, svěží
Meridiány: játra, ledviny, močový měchýř, žludek
Účinky: proměnlivé, antirevmatické, diaforetické, diuretické, výživné
lopuch větší
 
FUNKCE A INDIKACE
  • Pročišťuje horko, ochlazuje krev a rozhání vítr - Lopuch je účinný při léčbě nemocí způsobených horkostí krve, které se projevují různými kožními nemocemi, jako je lupénka, ekzémy a vyrážky. Lopuch je velmi důležitý k léčení nemocí. Má jemné vylučovací schopnosti.
  • Stahuje oheň a pročišťuje játra - Lopuch pročišťuje přebytek horkosti v játrech, způsobený jakoukoliv nemocí včetně žloutenky a cirhózy. Díky svému ostrému charakteru jemně pročišťuje játra a při tom stahuje horkost, která byla způsobena poklesem nebo stagnací čchi.
  • Pročšťuje horko a přeměňuje vlhko - Lopuch se používá při léčení projevů vlhkého horka, jako jsou vyrážky z vlhkého horka na kůži, zduřelé lymfatické uzliny, lymfatický otok, bolestivé močení a dna.
  • Pročišťuje horkost, způsobenou nedostatečností jin - Lopuch se používá k léčení potíží spojených s nedostatečností jin, např. tvrdá stolice, malé množství tmavé moči, krev v moči, duševní neklid, sucho v krku (přes noc). Má přímý vliv na játra a ledviny a může se použít k jejich ochlazení.
 Lopouch je velmi bezpečná bylina. Avšak jeho jemně vytlačující vlastnost může v krátkém čase způsobit zvětšení vyrážek. Je třeba se na to dívat pozitivně s tím, že patogen je donucen opustit tělo.
 
Vhodné kombinace
  • mahónie
  • smilax
  • šťovík kadeřavý
  • drmek obecný
  • proskurník lékařský
V Evropě má lopuch dlouhou historii jak vnitřního, tak i vnějšího užívání. Jeho listy se používaly k obkladům na různé rány a vředy. Odvary se pily při problémech trávícího traktu. Listy lopuchu jsou silně antibakteriální.
 
ZDROJ:
Naše bylinky v tradiční čínské medicíně, T.A.Garran, C press, a.s., ISBN 978-80-251-2295-2, roky vydání 2009, první vydání 
 
zbozi
facebook
youtube
instagram
Sledujte nás na Facebooku, Youtube a Instagramu.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.